Hizmetlerimiz

BESLENME

Çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişimleri için ihtiyaçları olan beslenme menüsü titizlikle hazırlanmaktadır.Yiyeceklerimiz okulumuzun mutfağında, deneyimli aşçımız tarafından hazırlanmaktadır. Mutfağımıza temin edilen gıdaların kalitesi (taze sebze,meyve vb.), saklama koşulları, sağlıklı bir şekilde pişirilmeleri ve tüketilmeleri önem verdiğimiz konular arasındadır.

GÜVENLİK

Güvenli bir eğitim ortamının sağlanması için okul binamızın tüm iç ve dış alanları kameralar ile gece gündüz izlenmektedir. Ziyaretçilerin kimlik kontrolleri yapılıp gerekli birimlere yönlendirilir.Yabancılar için ziyaretçi kartı kullanılır.

HİJYEN

Çocuklarımızın sağlıklı büyüyebilmeleri için hijyenik ortamlar sağlamak önceliklerimizdendir. Alerjik ajanlara karşı okullarımızda minimum düzeyde halı kullanılmaktadır. Eğitim ortamlarımız laminant parke olup tüm mekanlarımız eğitim ve oyun ortamlarındaki araç gereçlerimiz sağlıklı ürünlerden oluşmakta ve periyodik olarak, çocuk sağlığına zarar vermeyecek temizlik ürünleri ile temizlenmektedir. Okulumuzun su tesisatına takılan "su arıtma sistemi" ile sağlıklı içme suyu tüketilmektedir.

REHBERLİK

ÖZEL İZLER Anaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi, öğrencilerin psikososyal, duygusal, bilişsel, dil ve bedensel gelişimlerini desteklemeyi hedeflemektedir. Personelimizin hizmet içi eğitimlerinin gerçekleştirilmesi de rehber öğretmenimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Okulumuz rehber öğretmeni tarafından yapılan çalışmalar:

Oryantasyon Çalışmaları:

Okulumuza yeni başlayan çocuklarımızın ilk haftalarında okula uyumlarına destek olmak amacıyla hazırlanan oryantasyon programı, her çocuğa özel olarak bilgilendirme ve yakın ilgi ile şekillendirilip, uygulanır. Program kapsamında; okulumuz ve personelimiz tanıtılıp, çeşitli tanışma ve kaynaşma oyunları oynanır. Rehber öğretmenimiz tarafından velimize süreç ile ilgili gerekli bilgiler aktarılır.

Bireyi Tanıma Çalışmaları:

Çocuğun içinde yaşadığı aile ortamı ve bulunduğu sosyal grup öğrenciyi tanımak için önemlidir. Bu nedenle, grup içi gözlemleri, öğretmeni ile konsültasyon çalışmaları, veli görüşmeleri ve çocuk ile bireysel görüşmeler yapılır.

Öğrenci Gözlemi:

Rehber öğretmenimiz tarafından rutin olarak yapılan gözlemlerdir. Çocuklarımızın; arkadaş ve öğretmen ilişkilerini, etkinliklere katılımını, kişilik özelliklerini, ve gelişimlerini takip etmek amacıyla düzenlenmektedir. Gözlem sonucunda edinilen bilgiler, velilerle yapılan bireysel görüşmelerde değerlendirilir.

Öğrenci Görüşmeleri:

Görüşmelerin amacı, çocuğun gelişimini takip etmenin yanı sıra problem çözme becerisini, ilgi alanlarını, aile ve arkadaş algısını anlamaya ve desteklemeye yöneliktir. Çocuk ile yapılan görüşme, veli ve öğretmen görüşmelerinde değerlendirilir.

Veli Görüşmeleri:

Görüşmelerimiz gizlilik esasına dayanmaktadır. İlk görüşme, "Aile Tanıma Formu"nun değerlendirilmesi ile başlar. Devam eden süreç içerisinde, çocuğumuzun okula başladığı günden itibaren yapılan gözlemler (çocuğun okula uyumu, gelişim özellikleri, arkadaş ve öğretmen ilişkileri, ilgi alanları, güçlü ve zayıf yanları) hakkında veliye bilgi verilir. Velimizin çocuğu ile ilgili sorun yaşadığı alanlarda veli ile koordineli şekilde çalışmalar yapılır.

Öğretmen Görüşmeleri:            

Rehber  öğretmenimiz rutin olarak öğretmenlerimizle bir araya gelip çocukların grup içerisindeki durum ve davranışlarını konu alan görüşmelerdir. Bu görüşmelerde,rehber öğretmen ve sınıf öğretmeni çocuklarımızın sorunları ile ilgili ortak çözüm yolları geliştirirler

Seminerler:

Sene içinde belirli dönemlerde, psikologumuz tarafından ailelere ve personelimize yönelik çocuklarımızı gelişimsel olarak desteklemek amacıyla seminerler düzenlenir. Seminer konularımızdan birkaç örnek şöyledir: Gelişim Basamakları, Okul Fobisi, Davranış Sorunları ve Başetme Yöntemleri vb.

Makaleler:

Rehber öğretmen  tarafından velilerin pedagojik bilgi ihtiyacına göre hazırlanan çocuk ve aile ile ilgili yazılar internet sitesinde yayınlanıp, gerektiğinde velilerimize gönderilir.

SAĞLIK

*Çocuklarımızın boy-kilo takibi,

*Alerji ve özel hastalık durumu olan çocukların takibi,

*Sınıfların düzenli aralıklarla havalandırılmasının takibi,

*Okul saatleri içerisinde rahatsızlanan çocuğumuz diğer arkadaşlarından ayrı bir yerde dinlendirilir ve aileleri derhal haberdar edilir.

*Okulumuzda hiçbir koşulda ailenin izni olmaksızın ilaç verilmemektedir.

*İlaç verilecek olan öğrencilerin ilaç takibi  yapılır.

Ayrıca;Bulaşıcı çocuk hastalıkları geçiren çocuğumuzun velisinin okulumuzu konu hakkında bilgilendirmesini önemle rica ediyoruz. Bu sayede diğer çocuklarımızın sağlığını koruyabilmek için gerekli önlemlerin hemen alınabilmesi ve ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilmesi mümkün olmaktadır.

Okulumuzda çocuklarımızın sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için ;

-Her hafta dolgu oyuncaklar yıkanmakta,

-Tuvaletler ve tüm zeminler anti-bakteriyel temizlik malzemeleri ile gün içinde en az iki kez temizlenmekte,

-Aynı şekilde kapı kolları , sandalyeler ve masa üstleri de her akşam silinmekte,

-Sınıflarımız sık sık havalandırılmaktadır.

ULAŞIM

Çocuklarımızın okulumuza güvenli bir şekilde gelip gidebilmeleri için deneyimli servis şoförümüz ve yardımcı öğretmenimiz hizmet vermektedir. Servisimizde trafik kurallarının öngördüğü bütün güvenlik koşulları mevcuttur.